تبلیغات
::وبلاگ قرآنی کوثر:: - شرایط اجابت دعا از دیدگاه عقل
 
::وبلاگ قرآنی کوثر::

شایسته است دعا كننده در حال دعا توجّه داشته باشد كه وى مملوك خداوندگار توانا و قاهرى است كه بر او آگاهى و اشراف دارد و اینكه بنده هیچگاه بى نیاز از مولایش نبوده و هیچ زمانى نیست كه خواسته اى از او نداشته باشد. و نیز توجّه داشته باشد كه خداوند - جلّ جلاله - كه مالك همه چیز اوست ، داراى بزرگترین جلالت و بزرگى و شكوه و والایى است و وى كه بنده اوست ، در پست ترین مرتبه فرو مایگى و پستى و كاستى قرار دارد و از سویى اصل و خاستگاهش به ترتیب مراحل آفرینش از خاك و گِل و گل سیاه بدبوى متغیّر و آب پست است و از سوى دیگر دستش از ناحیه زندگانى و وجود و تندرستى و تدبیر اصول سعادتمندى در دنیا و آخرتش ، خالى است.
پس اگر بنده با وجود این خصوصیّت ها ، اگر با مولایى كه همواره به او نیكى نموده و توانا و قاهر است و بر او آگاهى و اشراف دارد، مخالفت نموده و این مخالفت را به آن خاستگاه ناتوان و آسیب پذیر و پست و نكوهیده اش بیافزاید و جلالت و اقبال و توجّه خدا به خود را كوچك بشمارد و در كردار و گفتارش با او ستیز كند و نظرش بر خلاف نظر او - كه در تمام حالات به صلاح بنده است - باشد ؛ باید هنگام دعا و مناجات بسان بنده برده خیانت پیشه و ذلیل در پیشگاه مولاى خویش ایستاده و همانند شخص فرومایه با شخصیّتى عزیز و بزرگوار و شخص حقیر نیازمند با مالك بى نیاز و والا و بزرگ و چون فرد ناتوان ناچیز با مولایى كه بیم و هراس از او دارد و گفتگوى خیانت پیشگان و جنایتكاران با كسى كه از همه مالكان بزرگتر است و هر وقت كه بخواهد توانایى انتقام گرفتن را دارد او را مورد خطاب قرار دهد.

مقدّم داشتن مقصود حضرت حقّ و اشتغال به یاد او :

همچنین باید هنگام دعا و مناجات مقصود خداوند - جلّ جلاله - از فراخواندن تو به محضر مقدّسِ وجود خویش را بر مقصود خویش كه درخواست رحمت و جود و بخشش است ، مقدّم بدارى ، به گونه اى كه هنگام دعا لذّتى كه از ستایش و تقدیسِ بزرگى و تعظیم شأن و مقام او و اعتراف به احسانش احساس مى كنى ، نزد تو محبوبتر از برشمردن حوایج خویش باشد ، اگر چه خواسته هایت از امور مهمّ دارفنا بوده و یا براى دفع بزرگترین بلاها و گرفتاری ها باشد.
اى بنده ، اگر خداوند - جلّ جلاله - را از روى یقین مى شناختى ، مسلّماً مى دیدى كه اشتغال داشتن به حفظ حُرمت و حقّ رحمت او ، تو را به اجابت و مساعدتى كه خواسته توست ، زودتر نایل مى گرداند.
چنانكه در روایت آمده كه امام صادق (ع) فرمود :
همانا خداوند - عزّوجلّ - مى فرماید : هركس به جاى مسئلت نمودن از من ، به یاد و ذكر من مشغول گردد ، برترین عطایایى را كه به درخواست كنندگان از خود مى دهم ، به او عطا مى كنم.

اینك مى گویم : آنچه را كه من در این مقام از پیشوایان اسلام كه مقتداى ما هستند ، مى دانم این است كه پیامبر اكرم - علیه افضل السّلام - فرمود برترین دعا ، دعاى من و دعاى پیامبران پیشین است. آنگاه تنها كلمه لا إِلَه إِلا اللّه را بر زبان جارى نمود و ستایش خدا را بجا آورد. عرض شد كه : كجاى این كلام ، دعاست ؟ حضرت - كه درود هاى خداوند بر او و خاندان او و بر اصفیاء و برگزیدگان پیش و بعد از او باد - فرمود كه (بدین مضمون) كدامیك از این دو ، به منظور دعا كننده و مسئلت كننده آشناتر و سزاوار ترند كه فضایل از او درخواست شود ؟
آیا خداوند - جلّ جلاله - یا عبداللّه بن جذعان ؟ آنجا كه امیّة بن ابى الصّلت او را ستود و گفت :

اءَاءَذْكُرُ حاجَتى ، اءَمْ قَدْ كَفانى
حَیاؤُكَ؟ إِنَّ شیمَتَكَ الْحَیآء
إِذا اءَثْنى عَلَیْكَ الْمَرْءُ یَوْماً
كَفاهُ مَنْ تَعَرَّضَهُ الثَّنآء

- آیا حاجتم را ذكر كنم ، یا شرم و حیاى تو از برآورده نكردن خواسته ام براى من كافى است ؟ زیرا شرم و حیا سرشت و خوى توست ؛ اگر روزى ، كسى ثناى تو را گوید ، كسى كه مدح و ثنا متوجّه اوست (یعنى خود تو) براى او كافى خواهد بود.

بدین ترتیب و طبق معناى این شعر : مدح و ثناگویى ممدوح در برآورده شدن حوایجِ ستایشگر كفایت مى كند ، پس خداوند - جلّ جلاله - به خاطر كمال بخشش و رحمتش به برآورده كردن حوایج شایسته تر است.

عواقب سوء غفلت در حال دعا :

بنابراین هرگاه دیدى ، قلب و عقل و نَفْس تو هنگام تضرّع و بر این اوصاف متّصف است ، بدان كه در محضرِ وجود و جوُدِ خداوند قرار گرفته اى و چه عنایت ها و چه كلید سعادتمندی ها و زود مستجاب شدن دعا كه نصیبت گشته است !
ولى اگر دیدى قلبت به غفلت و عقلت به فراموشى گرفتار است و به جاى اشتغال به خداوند - جلّ جلاله - امور دیگر به خود سرگرم نموده و در حال دعا گویى به یقین احساس مى كنى كه گویى در محضر هیچ كس ‍ نیستى و در پیشگاه خداوند بلند پایه اى كه خداوندگار عالمیان است قرار ندارى و خاكسارى عبودیّت و بندگى بر چهره ات نمایان نیست و هیچ خوف و هراسى از هیبت و شكوه بزرگ الهى ندارى و حدّاقلّ حالت جنایت پیشگان و بزهكاران نافرمان را نیز كه هنگام دیدن مولایشان لرزه به اندامشان مى افتد ، ندارى ، مسلّماً بدان كه به واسطه گناهانت از خداوندى كه به همه نهانی ها آگاه است ، محجوب گردیده ، و به خاطر عیب ها و كاستی هایت از آن مقام دوست داشتنى بر كنار گشته و به جهت ویران نمودن قلبت از رسیدن به خواسته ات ممنوع شده اى ، لذا بترس از اینكه خداوند - جلّ جلاله - به عدم ایمان تو گواهى دهد زیرا كسانى را كه خداوند - جلّ جلاله - به بى ایمانى آنان گواهى بدهد به هلاكت و گمراهى مبتلا خواهند شد.

به خداوند بزرگ و پاكیزه مى فرماید :
إِنَّمَا الْمُؤْمِنوُنَ الَّذینَ إِذا ذُكِرَ اللّهُ، وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ؛ وَ إ ذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ، زادَتْهُمْ إِیماناً، وَ عَلى رَبِّهِمْ یَتَوَكَّلُونَ (انفال ، آیه 2)
- تنها كسانى مؤمن هستند كه وقتى یاد از خدا مى شود ، دلهایشان مى لرزد و هنگامى كه آیات خدا بر آنان خوانده مى شود ، بر ایمانشان افزوده مى گردد و تنها بر پروردگارشان توكّل مى نمایند.
پس بسان بنده اى كه مولایش بر سوء بندگى و پلیدى درون و شیوه ناپسند او آگاهى پیدا كرده ، و از درگاهش رانده و از آستانه اش دور نموده ، او را از جمله این گونه عذاب نموده كه به جاى مشغول نمودن به شرافت مقام رضا و خشنودى خویش ، به دنیا سرگرمش نموده است ، بر حالِ نَفْس خویش گریه كن .
بنابراین ، اگر با وجود دارا بودن صفات نكوهیده اى كه ذكر نمودیم ، استجابت دعاهایت به تاخیر افتاد ، مسلّماً گناه از ناحیه توست و تو بودى كه بر اساس باور درست ، مولاى خویش را نخوانده و بر در توفیق او نایستاده اى.

منبع : کتاب فلاح السائل

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 12:41 ب.ظ
Somebody essentially assist to make severely articles
I'd state. This is the first time I frequented
your website page and so far? I amazed with the
analysis you made to make this particular submit amazing.

Excellent task!
جمعه 24 آذر 1396 04:29 ب.ظ
مقالات یا بررسی های کیفیتی برای جذب تماشاگران برای بازدید از آن ضروری است
وب سایت، این چیزی است که این وب سایت ارائه می دهد.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 04:25 ب.ظ
I really like what you guys are usually up too. This sort of clever
work and reporting! Keep up the very good works guys I've included you guys to my own blogroll.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:46 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you happen to be
utilizing? I'm experiencing some small security issues with
my latest website and I would like to find something more secure.
Do you have any solutions?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی